De jarenlange oorlog in de Oost-Congolese provincie Noord-Kivu eist zijn tol van de bevolking. Mensen moeten herhaaldelijk vluchten voor geweld, kinderen raken ondervoed en dodelijke ziekten als malaria en cholera liggen op de loer. Sinds 2008 werkt Artsen zonder Grenzen in het plaatsje Mweso. Hier runnen onze teams een ziekenhuis, twee gezondheidsposten en twee mobiele hulpposten. De voedingsafdeling van het ziekenhuis en de polikliniek zijn bijna altijd vol. Vorig jaar hebben onze hulpverleners onder andere 124.615 mensen behandeld in de polikliniek, 1.832 ondervoede kinderen verzorgd en 3.624 patiënten verpleegd.
De fotoreportage is van juli 2011.
De bevolking van dit heuvelachtig en bosrijk gebied telt zo'n 100.000 mensen, waarvan een kwart vluchtelingen uit elders in Congo. Artsen zonder Grenzen werkt in dit ziekenhuis in samenwerking met medisch personeel van de overheid.
Eén op de drie patiënten in de polikliniek, 30% van alle malariapatiënten en 60% van alle patiënten die voor verpleging wordt opgenomen is jonger dan 5 jaar.
Verpleegkundige Emmanuelle Wahl brengt een ondervoede baby naar het ziekenhuis in Mweso. Het kindje is er dermate slecht aan toe dat het intensieve medische zorg nodig heeft.
Jeje, een Congolese medewerker van Artsen zonder Grenzen, doet zijn dagelijkse ronde op de voedingsafdeling. De moeders voeden hun kinderen met speciale voedingsrijke pindapasta: een geconcentreerde pasta van pinda's, melk, olie en een mix van vitamines en mineralen die essentieel zijn voor groei en ontwikkeling.
Cholera komt veel voor in Congo. In het dorpje Bweru heeft Artsen zonder Grenzen een cholerabehandelunit opgezet. Om de uitdroging als gevolg van cholera te behandelen krijgen patiënten die zelf niet kunnen drinken of er zeer ernstig aan toe zijn, via een infuus een rehydratatiezoutoplossing (ORS) toegediend.
Een mobiele hulppost in het plaatsje Ihula. Elke patiënt krijgt een kaart mee waarop gezondheidsklachten en medicatie worden vermeld.
Chirurg Carla Böhme opereert een patiënt met een open fractuur. Het overgrote merendeel van de operaties betreft spoedeisende gevallen.
Een patiënt op medisch consult in de Artsen zonder Grenzen hulppost in het plaatsje Ihula.
Elke dag komen er honderden mensen voor medische hulp naar het ziekenhuis in Mweso. De zorg die Artsen zonder Grenzen verstrekt is gratis. Ook de medicijnen die via de eigen apotheek worden uitgegeven, worden zonder kosten aan de patiënten gegeven.
Via een infuus krijgt dit kind een rehydratiezoutoplossing toegediend (ORS) in het cholerabehandelcentrum in Mweso. Uitdroging is je grootste vijand als je aan cholera lijdt.
Deze jongen heeft een schouderfractuur en is opgenomen in het Mweso ziekenhuis.
Op de kinderafdeling van het Mweso ziekenhuis onderzoekt arts Raghu Venugopal een ondervoed kindje.
Mweso in de vroege ochtend.
Stuur deze pagina door aan een bekende.